Naslovna / Zdravlje

Salmonela u letnjoj salati, kako da prepoznamo 5 simptoma trovanja

Priredio/la: D. T.|11:00 - 27. 06. 2025.

Česte infekcije digestivnog sistema (salmoneloze) posledica su delovanja netifusnih sojeva salmonele

salmonela Infekcija je posledica konzumacije zaražene hrane, a moguća je i posle upotrebe krastavca ili paradajza. Foto: Shutterstock

Salmonela je bakterija koja izaziva neprijatne stomačne tegobe i uglavnom je posledica konzumacije kontaminiranog mesa, jaja i mlečnih proizvoda. Infekcija se prenosi feko-oralnim putem, a najveći broj slučajeva zaraze registruje se tokom letnjih meseci. Salmonela važi za bolest prljavih ruku i prenosi se kontaktom sa zaraženim namirnicama, ali i unakrsnim putem. Na primer, pri seckanju zaražene piletine na kuhinjskoj dasci, pa zatim pripremi salate od krastavaca ili paradajza na istoj radnoj površini.

Karakteristike salmonele

Salmonele su gram-negativne bakterije u obliku štapića. Grupe salmonela, izazivača bolesti kod ljudi, dele se na tifusne i netifusne sojeve. Česte infekcije digestivnog sistema (salmoneloze) posledica su delovanja netifusnih sojeva salmonele. Kod salmoneloze, inkubacija traje 6 do 72 sata, a simptomi 4 do 7 dana.

– Pacijente sa infekcijom salmonelom često viđamo u službi hitne pomoći. Infekcija je posledica konzumacije zaražene hrane, a moguća je i posle upotrebe krastavca ili paradajza. Mere javnog zdravlja, pojačana higijena i provera mesa, od vitalnog su značaja za sprečavanje i zaustavljanje zaraze –  kaže dr Arjun Venkatesh, sa Yale School of Medicine.

Simptomi salmoneloze

Dijareja

Dijareja je jedan od prvih simptoma trovanja hranom. Stolica je „vodenasta“ i „sluzava“, kaže dr Venkatesh.

Ukoliko primetite krv u stolici, dođite što pre kod lekara – dodaje doktor.

Grčevi

Grčevi u stomaku česte su tegobe posle trovanja salmonelom. Dr Venkatesh kaže da grčevi u stomaku nekada mogu da budu izrazito jaki.

Mučnina

Mučnina je uobičajeni pratilac stomačnih tegoba i reakcija na infekciju salmonelom.

– Iznenadna mučnina javlja se dva do četiri sata posle jela – napominje dr Venkatesh.

Povraćanje

Trovanje hranom izazvano salmonelom često prati povraćanje.

– Ovo je karakterističan znak infekcije i može da traje neko vreme. Ukoliko povraćanje traje duže od dva dana, obavezno se javite lekaru – naglašava dr Venkatesh.

Gubitak apetita

Ovo je još jedan od simptoma infekcije salmonelom. Gubitak apetita može da traje i nekoliko dana.

– U slučaju povraćanja bitno je da obratimo pažnju i na dehidraciju. Preporuka je da se voda često pije, ali ne odjednom u većim količinama – objašnjava dr Venkatesh.

Ukoliko posle izvesnog vremena nema poboljšanja, već naprotiv, tegobe postaju sve teže, obavezno se konsultujte sa lekarom.

Kako da se zaštitimo od salmonele?

Dr Venkatesh napominje da postoji nekoliko načina na koje možemo da se zaštitimo od infekcije:

  • Pojačajte higijenu: Dobro perite ruke, namirnice, voće i povrće pre pripreme jela. Temeljno protrljajte koru da uklonite moguće ostatke salmonele.
  • Čiste radne površine i pribor: Savet je da radne površine i pribor za pripremu namirnica budu mikrobiološki čisti.
  • Izbegavajte termički neobrađena jaja: Salmonela dospeva do nas putem termički neobrađenog živinskog mesa i iznutrica, mlevenog mesa, ribe, jaja (ima je i na ljusci), u crevima zaraženih osoba i u stolici.
  • Izolacija živinskog mesa: Savet je da živinsko meso ne dolazi u dodir sa drugim namirnicama.
  • Pravilno skladištenje i priprema hrane: Bakterija se brzo razmnožava na sobnoj temperaturi i u mlakim jelima. Preporuka je da čistu hranu držimo u frižideru i da jela pripremamo na temperaturama višim od 75 stepeni. Stručnjaci napominju da duboko zamrzavanje hrane ne uništava salmonelu.

 

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo

OSZAR »