Naslovna / Zdravlje

Otkriven novi tip dijabetesa: Ova bolest pogađa mlade i neuhranjene – insulin može biti opasan

Priredio/la: S.St.M.|19:00 - 26. 05. 2025.

Stručnjaci pripremaju nove smernice kako bi pomogli lekarima da prepoznaju ovu bolest, koja je retka i povezana sa neuhranjenošću

dijabetes tip 5 Formalno priznavanje dijabetesa tipa 5 od strane IDF značajan je korak ka rešavanju dugo zanemarivanog zdravstvenog problema Foto Shutterstock

Novi tip dijabetesa koji nije povezan sa gojaznošću već sa neuhranjenošću zvanično je priznat, decenijama nakon što je prvi put primećen u zemljama u razvoju. Međunarodna federacija za dijabetes (IDF) zvanično je priznala bolest kao dijabetes tipa 5 i osnovala radnu grupu za razvoj novih smernica za lekare o tome kako da je uoče.

Razumevanje dijabetesa tipa 5

Veruje se da ovaj retki oblik dijabetesa pogađa oko 25 miliona ljudi širom sveta, a uzrokovan je niskom proizvodnjom insulina izazvanom neuhranjenošću među mršavim i neuhranjenim tinejdžerima i mladim odraslim osobama u domaćinstvima sa niskim i srednjim prihodima, navodi se u izveštajima.

Ova nova bolest, koja se razlikuje od dijabetesa tipa 1 i 2, zvanično je priznata glasanjem 8. aprila na Svetskom kongresu dijabetesa IDF-a u Bangkoku, na Tajlandu, nakon godina rasprava o njenoj identifikaciji.

Prepoznavanje dijabetesa tipa 5 označava prekretnicu u globalnom razumevanju dijabetesa, šireći okvir izvan tradicionalno definisanih tipova. IDF radi na tome da uključi stvaranje globalnog istraživačkog registra i razvoj obrazovnih modula za obuku zdravstvenih profesionalaca u prepoznavanju i upravljanju ovim nedovoljno prepoznatim oblikom dijabetesom.

Dr Meredith Hawkins, endokrinolog, profesor i osnivački direktor Globalnog instituta za dijabetes na Medicinskom koledžu Albert Ajnštajn u Njujorku, kaže da je dijabetes povezan sa neuhranjenošću „istorijski velikoj meri nedovoljno dijagnostikovan i slabo shvaćen”.

– Prepoznavanje dijabetesa tipa 5 od strane IDF važan je korak ka podizanju svesti o zdravstvenom problemu koji je poražavajući za mnoge ljude – dodala je ona.

Pogrešno klasifikovan i često zanemarivan

Dijabetes tipa 5 je retka forma bolesti koja je u prošlosti često bila pogrešno dijagnostikovana ili kao dijabetes tipa 2 – na koji može uticati izbor načina života i odnosi se na nemogućnost tela da koristi insulin koji proizvodi – ili dijabetes tipa 1, autoimuno stanje koje dovodi do uništenja ćelija koje proizvode insulin.

Klinički, dijabetes tipa 5 odnosi se na teški dijabetes sa nedostatkom insulina (SIDD) – obeležen povišenim nivoom glukoze u krvi zbog oštećenih beta ćelija pankreasa koje ne proizvode adekvatan insulin. Dijabetes tipa 5 nastaje usled dugotrajne pothranjenosti, posebno tokom ključnih razvojnih perioda u detinjstvu i adolescenciji. Ovo dovodi do poremećenog razvoja pankreasa, što ga izdvaja kao poseban klinički entitet. Ovo stanje je često nasledno, sa 50 procenata šanse za nasleđivanje ako je roditelj nosilac gena.

Iako je ovaj oblik dijabetesa primećen od sredine 20. veka, često je bio pogrešno klasifikovan i uglavnom zanemarivan u globalnim zdravstvenim diskusijama. Ranije teorije ovo stanje su pripisivale insulinskoj rezistenciji, ali nedavno istraživanje – predvođeno velikim delom Radnom grupom za dijabetes tipa 5, kojom su predsedavali dr Meredith Hawkins i dr Nihal Thomas, profesor endokrinologije na Christian Medical College (CMC) u Vellore, Indija – uspostavilo je njegov jedinstveni metabolički profil.

– Zbog nedostatka formalnog priznanja, ovo stanje je nedovoljno proučavano i pogrešno dijagnostikovano – kaže dr Thomas.

– Pacijentima se često postavlja pogrešna dijagnoza dijabetesa tipa 1, uprkos činjenici da davanje previše insulina može brzo da bude fatalno – kaže dr Hawkins i dodaje:

– Dijabetes povezan sa neuhranjenošću češći je od tuberkuloze i skoro jednako čest kao HIV/AIDS, ali nedostatak zvaničnog naziva ometa napore da se dijagnostikuju pacijenti ili pronađu efikasne terapije.

Dr Hawkins kaže da je za dijabetes povezan sa neuhranjenošću prvi put saznala 2005. dok je držala predavanja na globalnom zdravstvenom skupu, kada su joj lekari iz više zemalja rekli da viđaju pacijente sa „neobičnim oblikom dijabetesa”.

– Pacijenti su bili mladi i mršavi, što je ukazivalo na to da imaju dijabetes tipa 1, koji se može lečiti injekcijama insulina kako bi se regulisao nivo šećera u krvi. Ali insulin ovim pacijentima nije pomogao, a u nekim slučajevima izazivao je opasno nizak nivo šećera u krvi – rekla je i dodala da pacijenti nisu delovali ni kao da imaju dijabetes tipa 2, koji je obično povezan sa gojaznošću, što je bilo veoma zbunjujuće.

Dr Hawkins je 2010. godine osnovala Einstein’s Global Diabetes Institute, koji je započeo međunarodne napore da otkrije osnovne metaboličke poremećaje koji dovode do dijabetesa povezanog sa neuhranjenošću. Više od decenije kasnije, 2022. godine, dr Hawkins i njene kolege sa Christian Medical College pokazali su da se ovaj oblik dijabetesa suštinski razlikuje od tipa 1 i 2. Osobe sa ovim oblikom dijabetesa, rekla je, imaju dubok poremećaj u sposobnosti da luče insulin, što ranije nije bilo prepoznato. Ovo otkriće unelo je novinu u način na koji razmišljamo o ovom stanju i kako bi trebalo da ga tretiramo, zaključila je.

Simptomi i dijagnoza

Osobe sa dijabetesom tipa 5 često imaju simptome slične drugim oblicima dijabetesa, kao što su povećana žeđ i mokrenje, neobjašnjiv gubitak težine, umor, zamagljen vid i sporo zarastanje rana. Većina njih su mladi i mršavi, pa ih često pogrešno klasifikuju kao osobe sa dijabetesom tipa 1. Međutim, na osnovu kliničkog iskustva, lečenje insulinskom terapijom nije pomoglo, a ponekad je dovelo do opasno niskih nivoa glukoze u krvi.

Dijabetes tipa 5 razlikuje se od tipa 1 ili tipa 2, jer je uzrokovan neuhranjenošću, koja dovodi do smanjene proizvodnje insulina zbog oštećenja pankreasa. Zbog ovoga telo postaje nesposobno da proizvede dovoljno insulina za efikasno upravljanje glukozom u krvi. Obično se pojavljuje u ranim tinejdžerskim ili dvadesetim godinama, posebno kod mladića u Aziji i Africi sa indeksom telesne mase (BMI) od 19.

Dijagnoza uključuje kombinaciju testova krvi za procenu nivoa insulina i metabolizma glukoze, zajedno sa genetskim testiranjem za identifikaciju mutacija u genima kao što su TCF2 ili HNF1B, koji su povezani sa ovim oblikom dijabetesa.

Lečenje i upravljanje dijabetesom tipa 5

Lekari širom sveta još nisu sigurni kako da leče ove pacijente, koji često ne žive duže od godinu dana nakon dijagnoze, kaže dr Hawkins.

Osobe sa dijabetesom tipa 5 imaju nedostatak insulina, ali nisu otporni na insulin, što znači da mnogi mogu da se leče oralnim lekovima umesto injekcijama insulina.

Trenutno ne postoji standardizovano lečenje dijabetesa tipa 5. Strategije upravljanja fokusiraju se na nutritivne intervencije, uključujući:

  • ishranu sa visokim sadržajem proteina i malo ugljenih hidrata
  • suplementaciju mikronutrijentima
  • pažljivo praćenje insulinske terapije, jer neodgovarajuća primena insulina može biti štetna

Identifikovanje dijabetesa tipa 5 (a ne tipa 1 ili tipa 2) posebno je važno u sredinama sa niskim resursima, gde insulin za injekcije može biti manje dostupan ili pristupačan.

Prepoznavanje dijabetesa tipa 5 od strane IDF ima za cilj podizanje svesti i promovisanje istraživanja efikasnih tretmana, posebno u regionima u kojima je ovo stanje rasprostranjeno.

Globalni uticaj i budući pravci

Formalno priznavanje dijabetesa tipa 5 od strane IDF značajan je korak ka rešavanju dugo zanemarivanog zdravstvenog problema. Sa milionima pogođenim, posebno u nerazvijenim regionima, očekuje se da će ovo priznanje:

  • poboljšati dijagnostičku tačnost
  • olakšati razvoj ciljanih protokola lečenja
  • podstaći međunarodnu saradnju u istraživačkim i zdravstvenim inicijativama

Dok se svetska medicinska zajednica fokusira na dijabetes tipa 5, postoji nada za bolje upravljanje i bolji kvalitet života za one koji su pogođeni ovim stanjem.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo

OSZAR »