Naslovna / Lepota

Stalno vam suze oči: Krivac može biti šminka koju svakodnevno koristite, obratite pažnju na ovaj sastojak

Priredio/la: D. T.|17:00 - 28. 06. 2025.

Prosečna žena izložena je dejstvu više od 150 potencijalno štetnih hemikalija iz šminke, sredstava za higijenu i negu

oko Mnoge žene se žale na osećaj svraba kada koriste vodootpornu maskaru. Foto: Shutterstock

Suvo oko, praćeno osećajem grebanja, žarenja i crvenila, često je stanje koje može da bude i reakcija na upotrebu šminke. Oftalmolog dr Jacqueline Beltz ističe da se neprijatne tegobe uočavaju posle stalne i dugotrajne upotrebe vodootporne maskare.

Vodootporna maskara

Dr Beltz smatra da zdravlje očiju posebno mogu da ugroze sastojci maskare koji omogućavaju postojanost šminke.

– Kada se maskara osuši na trepavicama, postoji mogućnost da zbog tih sastojaka šminka ugrozi i suzni film – navodi dr Beltz.

Šta je suvo oko?

Suzni film je delikatan, tanak sloj tečnosti na površini oka koji vlaži oči i štiti osetljivo tkivo od delovanja spoljnih nadražaja. Suvo oko ili sindrom suvog oka lekari objašnjavaju kao hronični nedostatak suza, usled čega dolazi do iritacije i pojave navedenih simptoma.

Pacijenti najčešće kažu da imaju osećaj kao da im je trepavica upala u oko, zbog čega oko luči veću količinu vodenastih suza lošijeg kvaliteta, koje kratkotrajno pomažu oku.

Moguće su i dodatne iritacije

Pacijenti sa suvim okom uglavnom imaju već osetljive oči, a dodatna iritacija pri uklanjanju vodootporne maskare može samo da produbi tegobe, kaže dr Beltz.

Vodootporna maskara se teže uklanja, pa se koriste jača kozmetička sredstva sa dodatnim hemikalijama koje mogu da iritiraju oči. Mnoge žene se žale na osećaj svraba kada koriste vodootpornu maskaru.

Kako vodootporna maskara deluje na oči?

Slično tvrdi i dr Julian Prosia, kanadski oftalmolog, koji savetuje da ne koristimo ovu šminku.

– Generalno, šminka za oči može da bude uzrok iritacija, s tim što vodootporna maskara može da dovede do disfunkcije Meibomovih žlezda – kaže dr Prosia. Lekari objašnjavaju da su to žlezde na očnim kapcima koje luče tečnost sličnu ulju. Nalaze se na ivici kapaka, blizu trepavica. Ove žlezde produkuju ulje koje podmazuje površinu oka i sprečava isušivanje.

Na koje sastojke da obratimo pažnju?

Dr Prosia savetuje da biramo „zdraviju“ kozmetiku, na primer šminku rastvorljivu u vodi. Butil hidroksi anizol (E320) je posebno štetna hemikalija, koja se može naći u vodootpornoj maskari. U pitanju je veštački antioksidans koji onemogućava oksidativne promene na bojama, aromama i mastima. Kozmetički proizvodi koji sadrže ovaj veštački antioksidans mogu da dovedu do alergijskih reakcija. Nije još do kraja poznato toksično dejstvo, ali studije na životinjama navode potencijalnu kancerogenost. Međunarodna agencija za istraživanje raka klasifikovala je ovu hemikaliju kao mogući kancerogen za ljude, upozoravaju lekari.

Stručnjaci napominju i da je čest sastojak šminke, formaldehid, kojeg ima u proizvodima za negu lica, tela i kose, antiperspirantima i laku za nokte. Formaldehid može da izazove dermatitis, iritaciju kože i površine očiju, pa čak i da deluje kancerogeno.

Parabeni su vrsta konzervansa prisutna u nekim kozmetičkim proizvodima, koji mogu da poremete prirodnu hormonsku funkciju i spreče pravilno funkcionisanje Meibomovih žlezda. Fenoksietanol je konzervans koji se koristi u mnogim kozmetičkim proizvodima, a može da izazove iritaciju oka.

Sredstva za svakodnevnu negu i rak dojke

Na sličnu opasnost, iz neproverene šminke i kozmetičkih proizvoda, upozorila je početkom ove godine organizacija Breast Cancer UK, navodeći da neka sredstva za svakodnevnu negu mogu da povećaju mogućnost razvoja raka dojke. Šamponi i kreme za lice mogu da sadrže supstance koje ometaju normalan rad endokrinog sistema i dovode do bolesti.

Stručnjaci Breast Cancer UK upozoravaju da je prosečna žena u Velikoj Britaniji izložena dejstvu više od 150 potencijalno štetnih hemikalija iz šminke, sredstava za higijenu i negu.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo

OSZAR »